poniedziałek, 10 lipca 2017

Wnioski z ankiet

Nadszedł czas, by podzielić się z wami wnioskami płynącymi z przesłanych odpowiedzi na ankietę zamieszczoną na blogu jakiś czas temu. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział. Każda odpowiedź dostarczyła materiału do analizy.
Prezentuję wnioski płynące z ankiety w przypadkowej kolejności.
1) Zacznę od wpisów humorystycznych. Wszyscy biorący udział w ankiecie stwierdzili, iż są za lub nie mają nic przeciwko temu. Niektórzy dodawali, że trzeba uważać, by nikogo nie urazić. Skądinąd słuszne spostrzeżenie, ale.. Z humorem jest tak, że to, co jedną osobę śmieszy, dla innej może być irytujące, może wywołać niechęć, itp. Nawet "Sami swoi", "Miś" czy inne, bardziej współczesne komedie mają nie tylko fanów. Jest też spora grupa osób, która nie lubi tych filmów... Tak jest z każdą dziedziną - więc choćby nie wiem jak ktoś z nas by się starał, nie da się zadowolić wszystkich, Mam jednak nadzieję, że przynajmniej niektórym czytelnikom nieco lżejsze wpisy (jak ostatni wierszowany opis pierwszego odcinka "Agenta") spodobają się, a inni - iż przymkną na nie oko. Kącik humorystyczny będzie niestały, będzie pojawiać się raz na jakiś czas, a oprócz alternatywnej wersji agenta pojawiać się w nim będą żarty rysunkowe (podobne do tych, które chyba w grudniu zostały zaprezentowane na próbę)
2) Mieszane uczucia towarzyszą wpisom dotyczącym zadań z zagranicznych edycji - są tacy, którzy uważają, że są one zbędne (mniejszość), inni wskazują jednak jako jeden z ciekawszych elementów bloga. Dlatego też wpisy o zadaniach z zagranicznych edycji będą pojawiać się nadal. Nie są one głównym "tematem" bloga, toteż nie powinny zanadto przeszkadzać tym, którzy nie przepadają za tego typu wpisami.
3) Na pytanie, czego brakuje na blogu pojawiała się tylko jedna sugestia - więcej wywiadów. Jak doskonale wiecie, nie jest to łatwe. Jedni lubią wracać do przeszłości i opowiadać o programie i swoim udziale, inni niekoniecznie chcą się dzielić swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. W miarę możliwości, jeśli uda się z kimś porozmawiać, wywiady będą się pojawiać. W tej kwestii musimy jednak zrozumieć uczestników "Agenta". I nie tylko uczestników.
Przy okazji - odpowiedzi Asi na wasze pytania zostały już spisane i wysłane do zatwierdzenia i naniesienia ewentualnych poprawek. Gdy tylko Asia znajdzie czas, by tym się zająć i prześle informację - pojawią się one na blogu. Podobnie wygląda sytuacja z odpowiedziami na pytania skierowane do Beaty - czekamy na odpowiedzi.
4) Wśród najmniej lubianych tematów oprócz zadań z zagranicznych edycji były opisy poszczególnych zawodników (rzadko się pojawiają), a także wpisy z Agenta-Gwiazdy. Oczywiście wiadomo, że wielu z nas razi gwiazdorska wersja agenta, że przede wszystkim "jaramy się" starymi edycjami, niemniej jest grono czytelników, którzy obecną wersję oglądają i chcą czytać także o niej. Dlatego też od czasu do czasu wpisy (opisy zadań) jej dotyczące pojawiać się będą.
5) Ulubione pozycje wskazane przez was to: wywiady (o nich w punkcie nr 3), zadania, które nie pojawiały się w Polsce (lub jak "polskie" zadanie wyglądało zagranicą), a także zabawy typu "Najlepsze momenty". Już dziś więc zapowiadam, że w ciągu 2-3 najbliższych tygodni rozpocznie się zabawa dotycząca wyboru najlepszych momentów trzeciej edycji! Liczę na liczny udział i jak zwykle w takich zabawach wyniki będą ogłoszone tylko wówczas, jeśli weźmie w nich udział dwucyfrowa liczba osób.
6) Częstotliwość ukazywania się postów i dzień publikacji. Najwięcej osób wskazywało, że... jest ok, jeśli chodzi o liczbę postów (w założeniu dwa w tygodniu). Oczywiście może się zdarzyć, że w nawale zajęć, w trakcie urlopu lub z innych przyczyn będzie w tygodniu tylko jeden wpis, może się zdarzyć również i tak, że będą czasem np. trzy wpisy w tygodniu. Wszystko zależeć będzie od czasu. Postaram się, żebyście byli zadowoleni z liczby wpisów.
Jeśli chodzi o dzień publikacji - zgodnie z waszą sugestią, będą to różne dni, nie będzie stałej pory, choć zdradzę tajemnicę, iż często jeden wpis w tygodniu pojawiał się będzie w poniedziałek - bo wówczas mam najwięcej czasu...
Przy okazji - wszyscy uznali, że długość wpisów jest w sam raz, czyli innymi słowy powinny pojawiać się, w zależności od tematu, zarówno dłuższe jak i krótsze wpisy
7) A na koniec o planowanych zmianach, poprawkach i waszych propozycjach odnośnie wyglądu bloga, tematyki, itp.
a) Jedną z wad, którą poruszyliście w ankietach jest fakt, że trzeba przeszukiwać całe archiwum, by znaleźć interesujące was wpisy z przeszłości. Jedna z planowanych zmian to wprowadzenie tematycznego spisu treści. Jak to będzie mniej więcej wyglądało? Zostanie stworzona oddzielna strona z kategoriami tematycznymi i linkami do poszczególnych wpisów - działy zadania (podkategorie: pierwsza edycja, druga edycja, itp.), wywiady, itp. Łatwiej będzie dotrzeć do wpisów z przeszłości i przeczytać o zadaniach, które opisywane były np. trzy lata temu. Będzie też można zorientować się dzięki temu, jakie zadania gościły już na blogu, a które jeszcze się nie pojawiały. Musicie jednak uzbroić się w cierpliwość. Potrzeba trochę wolnego czasu na przygotowanie owego spisu, a z czasem bywa różnie...
b) W planach jest zmiana "górnej grafiki". Obecnie mamy logo "Agenta", które pozostanie, ale zostanie nieco zmienione i wielkością dopasowane do szerokości bloga. Co do obrazków i grafik w innym miejscu (posty) - tu liczę na zrozumienie. Przygotowanie obrazków zajmuje sporo czasu (jeśli nie są to tylko kadry) i głównie z tego powodu nie pojawiają się one zbyt często.
c) Kolejna poruszona kwestia - tło. Przeprowadzę kilka testów odnośnie tła "zewnętrznego" (czyli nie tła, na którym ukazują się treści) i być może ulegnie ono zmianie. Z pewnością natomiast kolory agentowe nie będą zastosowane w przypadku tła postów z prostego powodu - nie znoszę czytać czegokolwiek napisanego białymi literami na czarnym tle i wiem, że nie jestem w tym osamotniony.
d) Inne propozycje wymagają głębszego przemyślenia i przeanalizowania możliwości, więc zostawiam je sobie na długie zimowe wieczory... 
e) No i jeszcze jedna kwestia - planuję ruszyć z kolejnymi dwoma-trzema działami związanymi z agentem i starymi edycjami. W zależności od waszych ocen pojawią się one tylko kilka razy lub wejdą jako stały element. Poczekajmy z tym jednak co najmniej do września... 
f) No i ostatnia informacja - profil na facebooku. Czeka go drobna zmiana. Czas najwyższy dodać jakieś zdjęcie w tle...
8) Jeszcze jedna ważna kwestia. W najbliższym czasie włączę w komentarzach weryfikację (muszę sprawdzić, czy jest obrazkowa, czy tekstowa). Mam nadzieję, że nie utrudni ona pisania komentarzy. Planuję to zrobić ze względu na zatrzęsienie spamu, jaki pojawia się od około miesiąca lub dwóch...
*     *     *
A jakiekolwiek inne uwagi, sugestie, propozycje, itp. możecie przesłać w każdej chwili - poprzez formularz kontaktowy, w komentarzu (pamiętajcie, że jeśli nie chcecie, by komentarz został opublikowany, musicie to zaznaczyć, najlepiej na górze wpisu), a także poprzez profil na facebooku.

2 komentarze:

  1. o tak, uporządkowanie wpisów według kategorii to super pomysł! ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. A może spróbować zrobić jakiś test wiedzy o Agencie z 3 edycji? :D

    OdpowiedzUsuń